Domácí léčba lehkých příznaků infekce Covid-19

Většina případů infekce COVID19 je lehkých, není na místě ihned návštěva lékaře. Případnou návštěvou lékaře můžete ohrozit pacienty v čekárně, kteří jsou chronicky nemocní a tato infekce by pro ně mohla představovat větší riziko. Pokud se hned nedovoláte lékaři, nepanikařte. V těchto dnech vyřizují jak hygienici, tak praktičtí lékaři mnoho hovorů a není možné vždy zajistit vyřízení hovoru.

Pokud máte teplotu nad 37,8 C doporučujeme Paralen 500mg, Ibalgin 400mg, případně Novalgin 500mg, max. 4x denně, při vysoké a neklesající teplotě nad 38 st., je možné užít 2 tbl 500mg Paralenu najednou (nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol). Možné je i tzv. fyzikální chlazení – zábal, nebo studená sprcha. Doporučuje se odpočinek, zvýšený příjem tekutin a vitamíny C, D a B-komplex, dále lze přidat selen a zinek. Nos je vhodné proplachovat mořskou vodou s mědí či Vincentkou, též kloktání bylinných preparátů či Tantum Verde 3-4x denně.  

V případě i tak neklesajících horeček, objevení se jiných příznaků – kašel, ztuhlost šíje, velká bolest a otok krku/uzlin na krku, bolest beder, břicha, opakované zvracení, zvláště jste-li těžce chronicky nemocní (máte cukrovku, onemocnění srdce a cév, onkologické onemocnění, autoimunitní onemocnění apod.), kontaktujte Vašeho praktického lékaře ihned, případě rovnou rychlou záchrannou službu – 112, 155.

Prosím zvažte pečlivě, zda je nutné volat RZS, linku je třeba rezervovat pro těžké a život ohrožující stavy. Je-li test na COVID19 negativní a máte stále příznaky infekčního onemocnění, bude nutné domluvit se s lékařem na návštěvě v ordinaci – prosím vždy volejte předem na objednání.  Může se samozřejmě jednat o jinou infekci, nebo onemocnění, které je třeba diagnostikovat a léčit. Do čekárny přicházejte,

Inspirováno: Ordinace MUDr. Pokorná a MUDr. Bezdíčková

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek